Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
po-pá 7-17.00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Blog
22.03.2021 O prodejně
Naše kamenná prodejna
Naše kamenná prodejna . Máme krásnou kamennou prodejnu plnou kvalitního nářadí a spojovacích materiálů. Můžete ji navštívit na adrese Smíchov 2280/... číst celé
Jak na výběr zatmívací svářečské kukly.
Jak na výběr zatmívací svářečské kukly. číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a doporučení
  4. Jak na výběr zatmívací svářečské kukly.

Jak na výběr zatmívací svářečské kukly.

Jak na výběr zatmívací svářečské kukly.

 Při svařování je nejdůležitější ochrana očí, proto ještě než začnete svářet, musíte si tyto ochranné pomůcky pořídit.

 Samozřejmě každý svářeč si už vyzkoušel, jaké je to svářet s nekvalitní ochrannou kuklou či brýlemi a také ví, jak špatné následky to může mít následky - unavené oči, také bolesti hlavy nebo v lehčím případě zánět spojivek a v tom horším poškození zraku.

  Někdy ještě stačí svářecí štít, svářecí brýle nebo obyčejná kukla, ty se však musejí sundávat, když se chce svářeč podívat na svár.

 Pak existují i jednostupňové kukly, které mají tmavé sklo s permanentním ztmavením (DIN např. 9, 10, 11). Tmavost tedy není možné regulovat a během práce je potřeba kuklu odklápět. Je nutné také zkontrolovat mechanismus odklápění, u levnějších kukel je možnost dřívějšího opotřebení kloubů při odklápění.

  Pokud ale chcete svářet delší dobu ať už jste jen hobby svářeč nebo profesionál je důležité si udělat pohodlí a pořídit si kvalitnější samozatmívací kuklu. Tato kukla zvyšuje bezpečnost práce, pohodlnost a komfort. Umožňuje Vám vidět, kam přesně umístit elektrodu, tak Váš svár bude pevnější, přesnější a kvalitnější a Vy se můžete pohybovat rychleji. Také hned můžete vidět výsledný svár a vše si zkontrolovat.

 Zatmívací svářecí kukla je vybavena elektronickou kazetou s LCD displejem, který zajistí vynikající viditelnost i mimo samotné svařování. Tedy pokud nesvařujete je průzor kukly čirý. Při zažehnutí elektrického oblouku displej automaticky ztmavne obdobně jako klasické svářečské sklo. Zatmívací kukla má displej vyrobený z krystalků, které jsou schopny reagovat mnohem rychleji, než displeje známé ze spotřební elektroniky. Toto ztmavení proběhne v době kratší než 0,00005 sekundy a přitom se zrak opravdu nepoškodí. Zmíněná rychlost ztmavení je běžná pro všechny kukly bez ohledu na cenu.

 U těch levnějších by však kvalitu mohl ovlivnit mráz. Dobrý výrobce proto udává i to, při jaké teplotě už se rychlost ztmavení změní. U samozatmívacích kukel si můžete ztmavení zvolit  (DIN) v závislosti na metodě svařování a svařovacím proudu. Nejmodernější kukly se pohybují v rozsahu DIN 5-13. Pro filtry ztmavení platí norma EN 379 + A1. Toto by mělo být vylisované na vnitřní straně displeje. Každá kukla by měla mít i evropskou značku CE.

 Při výběru je také velmi důležité hledět na optickou kvalitu displeje. Proto displej prohlédnout, zda na sobě nemá skvrny či pruhy  a také zda není někde světlejší, protože zatemnění musí být stejné po celé ploše displeje i drobné a malé rozdíly by mohly způsobit poškození zraku.

 Standardní svářecí kukla má samozatmívací filtr, který je napájen ze solárního článku a nevyměnitelné baterie po jejím vybití je možno kuklu používat i nadále, ale musíte počítat s tím, že bude přecházet pomaleji do ztmavovacího režimu.

Profi a expert svářecí kukly mají samozatmívací filtr, který je napájen ze solárního článku                    a vyměnitelné baterie. Baterie slouží k napájení filtru při prvním rozběhu, například když vyndáme kuklu z krabice či skříně a to po dobu než toto napájení převezme solární článek.

 Velmi také záleží na velikosti průzoru, je to tak, že čím větší průzor, tím větší přehled při práci. A také většinou tak, že čím větší tím dražší.

 Také hmotnost kukly je pro sváření velmi důležitá. Protože u hmotnosti je lepší, aby kukla byla v základním vybavení co nejlehčí a tím bylo i sváření co nejkomfortnější , ovšem ne na úkor bezpečnosti, ta musí být dodržena co nejlepší. Kvalitní modely mají váhu okolo půl kilogramu.

 A zde téměř na konci článku také několik slov o designu kukly. Samozřejmě to nemá na ochrannou funkci žádný vliv, dá se sehnat klasická černá kukla, ale také kukla se stylizovaným složitým a propracovaným motivem. To už záleží na Vašem osobním přání. Dá se ale říct, že za kvalitnější potisk také více utratíme.

 

Jako kuklu pro hobby sváření doporučujeme :

 

https://www.spomatcz.cz/Kukla-XT5893-Samostmivaci-d6837.htm             https://www.spomatcz.cz/Stmivaci-kukla-Kowax-KWX6-1-1-1-2-d5126.htm

Kukla XT5893 Samostmívací                                                 Stmívací kukla Kowax KWX6 1/1/1/2

 

Jako kvalitní kuklu pro práci v dílně na delší dobu doporučujeme :

https://www.spomatcz.cz/Svareci-kukla-PANORAMIC-5-13-DIN-LCD-1-1-1-1-baterie-d4163.htm

Svářecí kukla PANORAMIC 5-13 DIN LCD, 1/1/1/1, baterie 

https://www.spomatcz.cz/Samostmivaci-kukla-KOWAX-KWX73-TERMINATOR-d15103.htm

Samostmívací svářecí kukla Kowax KWX730ARC+ 1/1/1/1          

 

 

Jako kvalitní kuklu pro profesonální svařování dopuručujeme :

 

https://www.spomatcz.cz/Svarecska-kukla-Speedglas-9100V-c-5-8-9-13-s-bocnimi-pruzory-d15087.htm

Svářečská kukla Speedglas 9100V, č.5 / 8 / 9-13, s bočními průzory

 https://www.spomatcz.cz/Samostmivaci-svareci-kukla-Kowax-KWX820ARC-1-1-1-1-d5111.htm

 

Samostmívací kukla KOWAX KWX820++

                                    

Samozřejmě jsou tu i ostatní rizika spojená se svářením.Často tam vzniká velké teplo potřebné k roztavení svařovaného materiálu – tím se zvětšuje riziko popálení svářeče roztaveným kovem a jeho rozstřikem - každému se určitě ze začátku stalo, že se roztavená kulička dostala pod ochranný oblek, není to opravdu nic příjemného. Proto je nutné chránit tělo pomocí nehořlavého obleku a rukavic. Také pozor na úraz elektrickým proudem může se stát nejen svářeči, ale i dalším lidem, přítomným u svaření. 

Zkrátka i při svařování je důležité dodržovat bezpečnost práce a pokyny, které jsou v návodu k použití ke všem ochranným prostředkům, které budete mít na sobě. A také ke všem stojům a nářadím.

Nezbývá než Vám popřát dobrý výběr a mnoho dobře odvedené práce s novou kuklou .. 

                                  Za  Váš oblíbený obchod  Spomat.cz  Petra Pátková 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

SPOMAT CZ s.r.o.

 

Kontakt:

SPOMAT CZ s.r.o.

Kamenná prodejna :

Žďár nad Sázavou 59101 ; Smíchov 1 

ČESKÁ REPUBLIKA

https://www.spomatcz.cz/ 

Odkaz pro dotazy:

eshop@spomatcz.cz 

Telefony pro dotazy :

+420 733 222 299 , +420 735 752 905 

Doporučujeme :

Navštivte náš facebook :

https://www.facebook.com/spomatcz.zdar 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz